David Shrigley
David Shrigley crta, piše, fotografira, izrađuje predmete... a njegov je opus jedan od najzabavnijih i najbolesnijih na svijetu – vrijedan gledanja te čitanja!
Urnebesno maštovit, djetinjast, ali mračan i apsurdan, zaigran, humorističan i hiperproduktivan. To bi otprilike bio kratki opis sada već kultnog britanskog animatora Davida Shrigleya koji, iako mu je tek 38, već duže vrijeme zabavlja odrasle svojim dječjim crtarijama. Rođen 1968. u britanskom gradu Macclesfieldu, David svoj umjetnički put počinje na glazgovskoj umjetničkoj školi nakon koje se očito specijalizirao za umjetničko svaštarenje sa sasvim upečatljivim potpisom – lo-fi crteži, skulpture, animirani filmovi, kratke priče i slikovnice za odraslu djecu te instalacije, fotografije, razglednice, ilustracije za časopise i ostale umjetničke forme prikladne za izražavanje Davidovih apsurnih vizija. Sve to, naravno, nosi njegov neodoljivo mračan i zabavan pečat koji mu je 1999. godine donio i slavnu Beckovu umjetničku nagradu (Beck's Futures).
Njegov osebujan stil možda najbolje zahvaćaju riječi nepoznatog recenzenta – čovjek koji može natjerati odrasle da se nekontrolirano hihoću i, što je pomalo zabrinjavajuće, čovjek zbog kojeg se ludilo čini kao urnebesno zabavna stvar. Dokaz takvoj dijagnozi već su i imena nekih njegovih slikovnica, poput sonikjutovske 'Kill Your Pets' ili jednostavno šaljive 'Why We Got The Sack From The Museum' i njegove, kako sam kaže, mokumentarističke autobiografije 'Who I Am and What I Want’. Posljednja od nabrojenih ujedno je i crtić koji su zajedno složili David i Chris Shepherd, a koji se ove godine skrinao na Clermont-Ferrandu – urnebesno jednosnavna sex & violence animacija o poremećenom Peteu koji živi sam u šumi.
Od ostalih moving picture projekata moramo spomenuti animacije koje je radio za BBC.co.uk/collective sajt pod nazivom 'Modern Thought' za koje je u jednom intervjuu bez pardona priznao da ih je napravila njegova cura jer ona zna raditi u Flashu. Ista je stvar i s videospotom za Bonnija Princa Billyja ('Agnes Queen of Sorrow') koji je, otkriva David, također napravila njegova cura. Ipak, dio odgovornosti prihvaća za Blurov 'Good Song', naglašavajući ipak da je to zapravo bila ideja Shynole i da se na njihov poziv prihvatio rada. Taj je spot osvojio nagradu za najbolji video na Brit Animation Awards bez obzira što se diskografima nije svidio zbog već naglašenih motiva u Davidovu radu pa bi stvar i propala da slavni Damon Alban nije uskočio s riječima hvale. S istom je ekipom radio i animacije za Channel 4 pod naslovom 'What Happens After You’re Dead’ (2002), što je zapravo prva pokretna stvar koja je izašla iz Davidove kućne radionice.
Osim pokretnih stvari iz Davidovog je kućnog laboratorija izašlo i mnogo drugih genijalnih stvari, čemu svjedoči njegov sajt krcat odličnim fotkama i projektima koje je dosad napravio te izložio. Od ilustracija moramo izdvojiti simpatične crteže za Cartier i za G2 za koji su 'pozirali' članovi Franza Ferdinanda, a od 'crteža' koji stoje u folderu 'crteži' možemo vam samo skrenuti pozornost na to da je većina 'nacrtanog' zapravo u formi kratke priče. Naslovnice knjiga, skulpture ili pregenijalne fotke kojima na mjestu snimanja dodaje crteže ili animirane naslove te odličan folder imena Nut iza kojeg se krije fotka čovjeka obučenog u kikiriki, samo su dio užasno zabavnog i čudnog opusa Davida Shrigleya, čovjeka koji u već spomenutom intervjuu otkriva da ga stripovi nikada nisu zanimali pa i ne zna baš koga bi izdvojio kao uzora i koji kaže kaže da svoje ideje crpi više iz književnosti nego iz umjetnosti, a trenutačno čita Yatesa. Isti se David slaže s činjenicom da su njegovi crteži užasno djetinjasti, ali se nada da su bolji od dječjih.
Iako smo ipak uspjeli napisati pokoju o Davidu, za kraj ćemo vam citirati riječi enfant terriblea britanske književne scene, Willa Selfa, koje su se našle u predgovoru za već spomenutu knjigu 'Why We Got The Sack From The Museum' kad se jadan našao suočen s činjenicom da ne zna kako bi opisao Davida Shrigleya – 'I’m convinced that he is a very great nam. Even though I have no idea what a nam is.' I za kraj – da još više cijenite naš napor – pronašli smo sve moguće sajtove na kojima se vrte Davidove animacije.
* Nevjerojatni homepage s još najčudnijim sličicama i crtežima; čekiranje pod obavezno!
* BBC - zbirka čudesnih 'Modern Thought' animacija. Miroslav Slivovinovich u rudniku soli, ptica koja je pojela patuljka, slonovi koji igraju nogomet s čovječjom glavom i ostali sumanuti te potpuno apsurdni crtići. Neponovljivo!
* Sajt s pet sumanutih animacija koje zaslužuju postavljanje među fejvorits, ako zbog ničega onda zbog suspensa i neočekivanih obrata.
* Zbirka funny picsa; među ostalim, slika barbike obučene u bundevu i koljena na kojem piše sretan božić.
* Animate - stilovi i sve ostalo iz priče o Peteu koji živi u šumi. Odgovor na pitanje Who I Am and What I Want.
* Spot za Bonnija Princa Billyja koji je zapravo radila njegova žena, iako se možemo zakleti da je potpis sigurno njegov.
* Spot za Blurov 'Good Song' koji je oborio Damona, a i članove Brit Animation žirija.
Filmovi
Linkjet
Herman H. Rott i Mačka daruju ljubitelje animacije na Valentinovo
Dan zaljubljenih uz animirane ljubavne (ne)zgode štakora-pankera i mačke buržujke ...