Replikant
Warner Independent Pictures / Continental film
Režija: Richard Linklater
Scenario: Richard Linklater
Producent/i: Steven Soderbergh, George Clooney, Ben Cosgrove, Jennifer Fox, John Sloss
Zemlja: SAD
Linkovi: imdb
Vizualno neobična adaptacija romana legendarnog Philipa K. Dicka prikazuje nam teoriju zavjere na djelu u kojoj vlast kontrolira građane uz pomoć droga.
Ime Philipa K. Dicka dovoljna je garancija intrigantnog djela, barem ukoliko je suditi dosadašnjim adaptacijama njegovih romana ('Blade Runner', 'Minority Report', 'Total Recall'). Dodamo li u ovu varjablu Richarda Linklatera kao režisera uz revolucionarnu tehniku snimanja završni proizvod trebao bi biti u najmanju ruku zanimljiv. Istoimena knjiga iz 1977. godine inspirirana je piščevim izletima u alternativnu stvarnost pod utjecajem droga, pravi road trip.
Radnja se odvija 1013. godine u u Orange Countyju u Californiji. Amerika je izgubila rat protiv droga te ona čak postaje oruđe vlasti. Cjelokupna je populacija, naime, ovisna o famoznoj supstanci D, drogi koja razvija dvostruku osobnost koju vlast koristi kako bi držala ljude pod kontrolom.
Na svakih deset intoksiranih amerikanaca dolaze dva vladina špijuna čiji zadatak je nadziranje i progon ostalih osam. Teorija zavjera Philipa K. Dicka prikazana je kroz nekoliko prijatelja.
U prvom je planu Fred (Keanu Reeves), jedan od vladinih agenata koji u zadatak dobiva špijunirati troje svojih prijatelja - Jima Barrisa (Robert Downey Jr.), Donnu Hawthorne (Winona Ryder), Ernieja Lucmana (Woody Garrelson) i Charlesa Cochranea (Rory Cochrane).
Nećemo vam otkrivati nastavak radnje no dovoljno je spomenuti da se film svodi na psihološke igre, podvojene ličnosti, paranoične izlete između svijeta stvarnosti i proizvoda uma pod utjecajem droge.
Ovaj su film namjeravali snimiti Terry Gilliam i Charlie Kaufman, koji je pripremio i gotov scenarij, no tek je Linklater ('Fast Food Nation') uspio dobiti posao. Film je snimljen revlucionarnom tehnikom po prvi puta primjenjenom na filmu 'Walking Life' iz 2001. Riječ je o kombinaciji animacije i skinutih pokreta i fotografija glumaca što je bio nadasve mukotrpan i skup proces kojim je postignut stripovski look.
Zanimljiv je i izbor glumaca 'narkofila' na čelu sa Robertom Downeyem Jr.-om zaljubljenim u kokain, borcem za legalizaciju lakih droga Woohyjem Harrelsonom i nestašnom kleptomankom Winonom Ryder.
Moraš biti prijavljen/a!
Ne drogirajte se, djeco...
...ako ništa drugo, a ono barem u inat korporacijskim gadovima koji se iza dobročiniteljskog paravana bogate na vašim džepovima i zdravlju!
Phillip K. Dick je svojim romanom "A Scanner Darkly" ciljao na hommage svojim pajdašima narkomanima, koji se, za razliku od njega, nisu spasili smrti ili - što je još gore - vegetiranja. Richard Linklater je, vjerujem, ciljao na hommage Phillipu K. Dicku i napravio odličan posao. "A Scanner Darkly" nije mu poslužio samo kao predložak za film. Linklater je Dickov tekst vizualizirao s minimalnim preinakama (htjeli-ne htjeli, neke su preinake naprosto nužne pri adaptaciji literarnog djela) i što je najvažnije - zadržao njegov duh: duh izgubljenosti umova razorenih drogom, duh okrutne narko mašinerije i duh podjednako okrutne "prave strane" zakona. Činjenica da je priča smještena u budućnost ("seven years from now" - dakle, sedam godina od bilo kojeg trenutka u kojem gledate film), samo govori u prilog njenoj univerzalnosti.
Sklona sam vjerovati da su narkomanske sličnosti između protagonista i glumaca koji su ih utjelovili - namjerne - i pun su pogodak. Iako bih Winonu Ryder možda zamijenila Angelinom Jolie, nije neophodno, jer se u principu sasvim dobro snašla uz fenomenalne Roberta Downeya Jr., Woodyja Harrelsona i prilično dobrog Keanua Reevesa (iako znam da on može bolje, jer je bolje već uradio u "The Last Time I Commited Suicide").
Ipak, možda najveću čar i privlačnost ovom filmu daje animacija, dodana nakon što je film snimljen i rađena pune dvije godine. Netko se možda pita čemu tolika muka, kad je potreba za specijalnim efektima bila minimalna? Tko zna, možda ljudi navučeni na Supstanciju D svijet vide takvim. Pa pogledajmo ga i mi. Možda nam pomogne da naučimo nešto i o svome svijetu, jer Phillip Kindred Dick nije pisao futurističke nebuloze, već o sadašnjosti smještenoj u budućnost.
P.S. Apeliram na hrvatske prevodioce da prvo pogledaju film i tek potom mu prevedu naslov.
Vizualnost na vrhuncu!
Richard Linklater je zanimljiv redatelj koji se često zabavlja posebno na vizualnosti filma (kao što smo mogli vidjeti u "Waking Life"), on je napokon svoje znanje u režiji odlučio spojiti sa jednim od romana genijalca Philipa K. Dicka.
Zaista fascinantna režija i fenomenalna atmosfera doslovce čine ovaj film. Nebi mogao zamisliti sebe oduševljenog kada bi gledao običan film, a ne onakav kakav je napravljen (animirani). Glumci su sjajno odigrali svoje uloge i rekao bi da su za ovaj film bili full raspoloženi i odigrali su jedne od uloga koje će im obilježiti karijere. Odlična muzika gledatelja čini još više NUMB i moram izdvojiti scenu zadnjeg dana na poslu lika kojeg glumi Keanu Reeves, gdje je po meni tom scenom Linklater opravdao da je zasigurno jedan od zanimljivijih redatelja u Americi.
Film možda gubi ritam negdje u sredini pa to snižava ocjenu, ali bi preporučio ljubiteljima Philipa K. Dicka da film "A Scanner Darkly" pogledaju što prije jer neće biti razočarani.
ocjena filma: 4